Sväté prijímanie je požívanie Tela a Krvi Pána Ježiša. Ježiš povedal: “Vezmite a jedzte: toto je moje telo” (Mt 26, 26). Teda človek, ktorý chce prijať Eucharistiu, pristúpi k rozdávateľovi svätého prijímania, ktorý ho vyzve: “Telo Kristovo,” a on odpovie: “Amen.” Takto vyzná svoju vieru v Kristovu prítomnosť v Eucharistii a prijme Eucharistiu takým spôsobom, ako prijíma chlieb. Necmúľa ju ako cukrík, nežuje ako žuvačku, neprehĺta ako tabletku, ale normálne požíva, ako povedal Ježiš: “Vezmite a jedzte”).
Pred prijatím Eucharistie človek zachová tzv. eucharistický pôst, čo znamená nejesť a nepiť 1 hodinu pred prijímaním, s výnimkou vody a liekov. Ak človek nevie, kedy prijme Eucharistiu (chorý nevie, v ktorú hodinu príde kňaz; človek sa zastaví v kostole a práve rozdávajú sv. prijímamie; …), eucharistický pôst ho neviaže.
Sv. prijímanie sa sa spravidla rozdáva pri svätej omši, ale môže sa sláviť aj mimo nej, najmä pre tých, čo nemohli byť na nej prítomní. Na sväté prijímanie sa máme snažiť ísť čo najčastejšie, aspoň každú nedeľu. Spravidla prijímame iba jedenkrát za deň. Dvakrát v ten istý deň môžeme prijímať, keď sme druhý raz na celej svätej omši.
Druhé sväté prijímanie v ten istý deň nie je pre väčšiu nábožnosť, pretože je to stále jeden a ten istý Ježiš, ale druhým sv. prijímaním vytvárame jednotu s prítomným spoločenstvom veriacich.
Eucharistiu prijímame spravidla pod spôsobom chleba. Niekedy veriaci prijímajú pod obidvoma spôsobmi (Telo i Krv), a to pri slávnostnejších príležitostiach pre zvýraznenie úplnosti obetnej hostiny. Avšak aj v premenenom chlebe aj v premenenom víne je jeden a ten istý Kristus. Či teda prijímame Telo Kristovo, alebo jeho Krv, alebo pod obidvoma spôsobmi, stále prijímame jedného a toho istého Krista.